Artıq bir neçə gündür ki, HƏMAS-ın İsrailin dinc sakinlərinə qarşı törətdiyi terror aktından sonra Bakı sakinləri yüzlərlə həlak olmuş israillilərin xatirəsini anmaq üçün gül dəstələri, uşaqlar üçün oyuncaqlar gətirir, şamlar yandırır, İsrail xalqına terrorizmə qarşı mübarizədə dəstək ifadə edirlər.
Təhlükəsizlik səbəbindən hüquq-mühafizə orqanları diplomatik nümayəndəlik binası qarşısında böyük qruplarla toplaşmağa icazə verməsə də, haqqin.az saytının müxbiri səfirliyə gələn bəzi Bakı sakinləri ilə danışa bilib.
BDU-nun fəlsəfə fakültəsinin tələbəsi Fətimə Hacıyeva bildirib ki, dost İsrail xalqına bu çətin günlərdə həmrəylik göstərməyi özünə borc bilib:
“HƏMAS silahlıları tərəfindən qətlə yetirilmiş dinc insanların görüntüləri heç kimi bu faciəyə biganə qoya bilməz. Bizim yəhudi xalqı ilə uzun illərə dayanan dostluq münasibətlərimiz var. Yəhudi əsilli vətəndaşlarımız həm Birinci, həm də İkinci Qarabağ müharibəsində Azərbaycan torpaqları uğrunda vuruşub və şəhid olublar. İsrailə qarşı bu vəhşi hücum, kütləvi girov götürülməsi – açıq-aşkar terrorizmdir və ümid edirəm ki, İsrail ordusu buna tezliklə son qoyacaq.”
BDU-nun tələbəsi Pərvin Bayramova da bildirib:
“Qəzza zolağından cəmi 30 kilometr aralıda yerləşən Reim şəhərində keçirilən musiqi festivalının iştirakçılarının qətliamına hansı haqq qazandırıla bilər? Niyə bu və digər şəhərlərdə yüzlərlə gənc öldürüldü və ya girov götürüldü?.. Biz İsrailin Bakıdakı səfirliyinə İsrail xalqı ilə həmrəylik nümayiş etdirmək üçün gəlmişik… 44 günlük müharibə zamanı israillilərin Azərbaycana göstərdiyi həmrəylik yadımızdadır. Bizi qədim dostluq birləşdirir, buna görə də buradayıq.”
Azərbaycanın yəhudi icmaları – həm icma rəhbərləri, həm də sıravi üzvlər – terror aktının qurbanlarına ehtiram əlaməti olaraq təşəbbüskarla yaradılmış matəm guşəsinə gül dəstələri qoyublar.
İsrailin Azərbaycandakı səfiri Corc Dik “X” sosial şəbəkəsində Azərbaycan xalqına göstərdiyi dəstəyə görə təşəkkür edib.
“Bu səmimi dostluq jestinə görə Azərbaycan xalqına təşəkkür edirəm. Səfirliyimizin qarşısına gətirilən güllər, sosial şəbəkələrdəki paylaşımlar, dostluq dolu mesajlar – bütün bunlar tariximizin bu qaranlıq anında bizə güc verir. Təşəkkür edirəm!” – deyə diplomat paylaşdığı fotolarla birlikdə bildirib.
“Azərbaycandakı qardaş və bacılarımızdan dəstək dolu mesajlar almaq bizim üçün xoşdur. Cəmiyyətin hər təbəqəsindən saysız-hesabsız e-mail, WhatsApp mesajı və zəng almışıq. İnsanların səfirliyimizin qarşısına gül qoyduğunu görmək həqiqətən də çox təsirlidir. İsrail xalqı adından Azərbaycan xalqına təşəkkürümü bildirirəm – siz ürəyimizə toxundunuz”, – deyə səfir əlavə edib.

Вот уже несколько дней, после терракта ХАМАС против мирных жителей Израиля, жители Баку несут цветы, детские игрушки, зажигают свечи в знак скорби по сотням погибших израильтян, выражают поддержку израильскому народу в борьбе с терроризмом.
Хотя из соображений безопасности правоохранительные органы не разрешают большими группами собираться у здания дипмиссии, корреспонденту haqqin.az удалось поговорить с некоторыми пришедшими к посольству бакинцами.
Студентка факультета философии БГУ Фатима Гаджиева отмечает, что посчитала своим долгом выразить солидарность в тяжелую минуту дружественному израильскому народу: «Кадры убитых боевиками ХАМАС мирных людей не могут оставить человека безучастным к этой трагедии. У нас давняя дружба с еврейским народом, наши граждане еврейской национальности сражались и погибали за азербайджанскую землю как в Первую, так и Вторую Карабахскую войну. Варварское нападение на Израиль, массовое взятие в заложники — это открытый терроризм, с которым, надеюсь, израильская армия быстро справится».
Также студентка БГУ Парвин Байрамова: «Какое оправдание может быть резне участников музыкального фестиваля, проходившем в городе Реим в 30 километрах от сектора Газа? Почему в этом и других городах были убиты и похищены сотни молодых людей?.. Мы пришли к посольству Израиля в Баку выразить солидарность с израильским народом… Мы помним, как израильтяне были солидарны с Азербайджаном во время 44-дневной войны. Нас объединяет давняя дружба, поэтому мы здесь».
Еврейские общины Азербайджана - главы общин, а так же рядовые члены общин, так же возложили цветы к спонтанно созданному монументу скорби по жертвам теракта.
Так же посол Израиля в Азербайджане Джордж Дик в соцсети Х поблагодарил азербайджанский народ за поддержку.
«Спасибо азербайджанскому народу за этот сердечный жест дружбы. Поток дружеских посланий, цветы у ворот нашего посольства, посты в социальных сетях – все это придает нам силы в этот темный час нашей истории. Спасибо!» – написал дипломат, опубликовав соответствующие фотографии.
«Нам приятно получать сообщения с выражением поддержки от наших братьев и сестер в Азербайджане. Я перестал считать сколько электронных писем, сообщений по WhatsApp и звонков мы получили от людей из всех слоев общества. И поистине трогательно видеть людей, возлагающих цветы к воротам посольства. От имени народа Израиля я хочу поблагодарить азербайджанский народ – вы тронули наши сердца», – отметил посол.