Yenidənqurma (Ehtimal ki, Ulu Sarqon və onun qızı, Ur şəhərinin baş kahini Enheduanna)
"Şumerlər" adını 19-cu əsrin "tədqiqatçıları" Aşağı Mesopotamiyadakı ərazinin akkadca adından – Şumeru-dan götürmüşlər, hansı ki, bu ərazinin əhalisini özlərindən ayırmırdılar. Buna baxmayaraq, bu "tədqiqatçılar" sevinclə bu ərazinin sakinlərinin anlaşılmaz mətnlərini qeyri-semiti, sakinləri isə semiti olmayan, naməlum bir xalq elan etdilər. Gəlin, bu iddiaları nəzərdən keçirək.
ŞUMERLƏR haqqında ayrıca bir xalq kimi danışmağa ehtiyac yoxdur, çünki belə bir iddiaya dair, xüsusən də genetik, əsaslı dəlillər yoxdur. Guya nə vaxt meydana çıxdığı bilinməyən və izolat adlandırılan şumer dilinin, qədim dillərin barmaqla sayıla biləcək qədər az olduğu (və 19-cu əsrdən bəri onların sayı artmadığı) e.ə. 4-3-cü minilliklər dövrü üçün bir izolatın haradan peyda ola biləcəyi məlum deyil. Bundan əlavə, izolat dil, eləcə də onun daşıyıcısı olan xalq öz tarixinə sahib olmalı, həmçinin maddi, o cümlədən genetik iz buraxmalıdır. (19-cu əsrdə genetik tədqiqatlar yox idi, lakin onların meydana çıxması qeyri-semiti nəzəriyyəsini təsdiq etmədi). 19-cu əsrin bu "izolat" nəzəriyyəsinin müəllifləri və tərəfdarları, məsələn, Q. Roulinson, Y. Opper və digərləri, mövcud faktlardan əsassız, lakin əlverişli nəticələr çıxarırlar, hansı ki, 19-20-ci əsrlərdə məşhur olan Yulius Vellhauzenin "məktəbi" tərəfindən təbliğ edilən desemitləşdirmə və antisemitizm ideyalarına tamamilə uyğundur.
Yaranmış reallıq kontekstini nəzərə alan daha konstruktiv bir yanaşma, 19-cu əsrin semitoloq-dilçisi, Fransadan olan Jozef Halevinin ideyasıdır. O, belə güman etdi ki, naməlum dildə tapılmış, lakin artıq deşifrə edilmiş akkad yazıları ilə eyni mixi yazı ilə yazılmış qədim mətnlər, semiti kahinlər tərəfindən tərtib edilmişdir. Bu nüfuzlu insanlar həmişə bütün tayfalarda, bütün xalqlarda mövcud olmuşdur. Şəhərlər, saraylar və məbədlər tikməyə imkan verən inkişaf səviyyəsinə çatanda kahinlərin təsiri xeyli artdı. Məbədlər dini ayinlərin, ayin xidmətlərinin yeri, ruhani həyatın mərkəzi oldu. Eyni zamanda, onlar Bilik mərkəzləri idi. Məhz digər işlərdən azad olan kahinlər elmlərlə (riyaziyyat, astronomiya, astrologiya, astrometriya, kimya, kartoqrafiya və s.) məşğul olur və sənətkarlığı (binaların, körpülərin, tağlı tikililərin inşası, gəmiqayırma, metallurgiya, toxuculuq, musiqi və musiqi alətləri - yəni sivilizasiyanın maddi mədəniyyətini təşkil edən hər şey) təşviq edirdilər. Kahinlər e.ə. təqribən 3300–3200-cü illərdə akkadların, elamlıların, eblaitaların, assuriyalıların və digər xalqların yazısının əsası olan mixi yazını yaratdılar. Onlar həmçinin vaxtın hesablanması ilə məşğul olurdular. /Aşağıya bax: Zamanın ölçülməsi.../ Bütün bunlarla yanaşı, kahinlər maliyyə fəaliyyəti də aparırdılar. Məhz məbədlər (bəzi hallarda saraylar (Krit dəniz sivilizasiyasında olduğu kimi)) öz regionlarının ticarət və pul-maliyyə fəaliyyətinin idarəetmə mərkəzləri idi. Məhz kahinlər tacirlər üçün vahid ölçü və çəki sistemi, banklar və bank xidmətləri sistemi (kreditlər, veksellər və s.) yaratdılar. Kahinlərin (adətən nəsildən-nəslə keçən) və onların köməkçilərinin sayı artdı və zaman keçdikcə biliklərin və Məbədin sərvətlərinin Saxlayıcıları (şomer – semiti) adlanan xüsusi bir kasta yarandı.
Kahinlərin məbəd sirlərini və gizlinlərini qorumaq üçün öz mixi yazılarından istifadə edərək, kənar şəxslər üçün əlçatmaz olan süni bir dil yaratması və tərtib etməsində heç bir təəccüblü və ya qəribə bir şey yoxdur. /Çətin ki, bu dili əkinçilər, çobanlar və ya hətta tacirlər bilirdilər, amma şumer-kahinlər onlarla yerli (şərqi-semiti) dildə ünsiyyət qura bilərdilər/. Tamamilə mümkündür və ehtimal ki, bəzi şəhərlərdə baş kahin (Şumer – keşikçi, saxlayıcı – semiti) hökmdarın həmkarı (sovetləyicisi) olurdu. Beləliklə, ya da başqa cür, şumerlər öz xalqının və regionunun "üzü" və adı oldular. Məhz buna görə Babil hökmdarı "Şumer və Akkad çarı" titulunu aldı. Beləliklə, yuxarıda deyilənlərdən aydın olur ki: ŞUMERLƏR naməlum mənşəli ayrıca bir xalq deyil, bacarıqları və fəaliyyət növü sayəsində həmtayfaları arasından ayrılan və Məbədlə sıx bağlı olan semiti kahinlər kastasıdır. Yeri gəlmişkən, şumerlər (şomerlər) özlərini "qarabaşlar" adlandırırdılar, çünki fərqləndirici qara papaqlar taxırdılar. Başqalarına bu qadağan edilmişdi. (Sarışınlar isə orada ümumiyyətlə yox idi).
Ur, Uruk, Nippur və digər müqəddəs şəhərlər haqqında bütün məlumatlar ayrılmaz şəkildə kahinlərlə bağlıdır, bu da yuxarıda deyilənləri təsdiqləyir. Bu şəhərlərdə şumer/kahin dilini öyrədən edubba("lövhələr evi" - şum.) məktəblər sistemi mövcud idi. Babil çarı Samsu-ilunanın (Hammurapinin oğlu, təxminən e.ə. 1750-1712-ci illərdə hökmranlıq etmişdir) dövründə kahin kastasının və onların tərəfdarlarının böyük, lakin uğursuz bir üsyanı baş verdi. Nəticədə, bu şəhərlər dağıdıldı. E.ə. 18-ci əsrin sonunda baş verən müharibələr kahin mədəniyyəti və dilinin əsas mərkəzi olan Nippurun dağılmasına gətirib çıxardı, məktəblər fəaliyyətini dayandırdı. Tezliklə şumer/kahin dili "ölü dil" oldu, lakin başlanğıcda nəzərdə tutulduğu kimi, hələ də ibadət və elm dili olaraq qaldı.
20-ci əsrin ortalarında Artur Kitin rəhbərlik etdiyi Britaniya elmi ekspedisiyası tərəfindən ən qədim Ur şəhərində aparılan antropoloji tədqiqatlar, təxminən e.ə. 5-ci minillikdən 3-cü minilliyə qədər olan qalıqları öyrənmişdir. Tədqiqatlar göstərdi ki, öyrənilmiş bütün qalıqlar "bu ərazilər üçün adi olan Avropoid irqinin Aralıq dənizi tipinə" aiddir (Vikipeidiyadan sitat, Şumerlər məqaləsi). Artur Kit belə ifadə etmişdir: "Əgər bu insanlar bizim dövrümüzdə yaşasaydılar, biz onları ərəblər adlandırardıq." /ZAMANIN ÖLÇÜLMƏSİ. Təqvim, saat. Çətin ki, Mesopotamiya kahinləri "zaman" anlayışını fəlsəfi və ya fiziki bir kateqoriya kimi nəzərdən keçirirdilər, lakin bundan asılı olmayaraq onlar zamanı "ölçməyi" öyrəndilər. Onlar tarixdə zamanı hesablamağın ilk cədvəllərini (sonradan "təqvim" adlandırılan) tərtib etdilər. İl göy üzündəki əsas Bürclərin sayına görə 12 aya bölünürdü (Zodiak işarələri). Ayda (aylıq) 4 həftə var idi (Ayın fazalarına görə). Ay ilini Günəş ili ilə bərabərləşdirmək üçün vaxtaşırı ilin içinə 13-cü ay (uzun il) əlavə edilirdi. Saat Günəşin üfüq xətti üzərində doğuşu zamanı Günəş diskinin yüksəlişi ilə ölçülürdü: görünməyə başladığı andan qızıl diskin çevrəsinə üfüq xəttinin toxunan olduğu tam görünüş anına qədər. Bu "vaxt" uzunluğu "Mesopotamiya dirsəyi" am-matum (49,5 sm - təqribən 0,5 m) olan ipdə sərbəst asılmış yük-rəqqasın hərəkətlərinin sayı ilə hesablanırdı. Təxminən 2000-ci ilə qədər su saatları (klepsidra - yun.), günəş saatları (qnomon), qum saatları ixtira edilmişdi ki, bunlar müəyyən həcmdə su və ya qum vasitəsilə məlum bir zaman intervalını müəyyən edə bilirdilər./
Mesopotamiyadan olan Günəş saatı (qnomon)
/QEYD: Qum saatları şüşədən hazırlanırdı (finikiyalılardan alınmış), zaman ölçmə metodu isə Mezopotamiyadan gəlirdi. Bu da sıx əməkdaşlığın daha bir sübutudur./
UR (Urim, - səmavi, işıqlı) şəhəri — ən qədim şəhərdir. Onun himayədarı öz ay bilik tanrısı Nanna və ya Zuen ("biliklərin hökmdarı" - şum.) idi. O, Mesopotamiyanın qədim kult mərkəzi olduğu üçün məşhurdur. Bu səbəbdən Ulu Sarqon (e.ə. təqribən 2334–2279-cu illər), bütün Aşağı Mesopotamiyanı özünə tabe edərək və tarixdə ilk İmperiya hökmdarı olaraq, öz qızını Ur şəhərinin Baş kahini təyin etdi. Gözəl şahzadə En-hedu-Anna ("göylərin bolluğunun kahini") (bu onun kahin adıdır, şəxsi adı məlum deyil) (e.ə. 2286-2250) Ur şəhərinin baş kahini idi və adı çəkilən Bilik tanrısına həsr olunmuş Ekişnuqal məbədində xidmət edirdi. O, təkcə çox gözəl deyil, həm də təhsilli və istedadlı bir şairə idi, tarixdə adı ilə tanınan ilk əsərlər - himnlər və rəvayətlər müəllifi oldu. Ur şəhərində aparılan arxeoloji tədqiqatlar nəticəsində həm məbəd, həm də kahinin yaşayış yeri-rezidensiyası aşkar edilmişdir. Arxeoloqlar tərəfindən tapılan, hətta bir qədər zədələnmiş alabastr heykəlciyi (e.ə. 3-cü minillik) onun görünüşünü bizim üçün qoruyub saxlamışdır: gözəl üz cizgiləri, bəzəkli geyimlərə bürünmüş, oturmuş fiqurun zərifliyi, gözəl yığılmış dalğalı saç düzümünün üstündəki kahin papağı. Heykəlciyi onun Ay tanrısı Nannanın qızı, tanrıça İnanaya (İştara) həsr olunmuş himninin ilk sözləri ilə adlandırırlar: "Vaxtilə mən zəfərlə oturmuşdum..." Alabastr disklərdə tapılan poetik mətn fraqmentləri e.ə. 2300-cü ilə aiddir. Maraqlıdır ki, Bilik tanrısı Mesopotamiya sakinlərinin inanclarında və Panteonunda nə qədər yüksək mövqe tuturdu.
En-hedu-Ana, kahinə, şairə
Şahzadə Enheduanna papaq-tacda) tanrıça İştara himn oxuyur. Restovrasiya.
Ən son Babil (Kaldı) padşahlığının çarı Nabonid (e.ə. 618-522-ci illər), yüz illər sonra qədim ənənələri və təsiri bərpa edərək, öz qızını Ur şəhərinin Baş kahini (entu) təyin etdi. O, kahin adı olan En-niqaldi adını aldı və Sin/Nanna tanrısının "insan arvadı" olaraq məbəddə xidmət etdi. Nanna və Enniqaldi hətta e.ə. 539-cu ildə Babilin farslar tərəfindən zəbt edilməsindən sonra da böyük gücə və siyasi nüfuza sahib idi.
Onun qədim tarixin öyrənilməsi üzrə fəaliyyəti məlumdur (e.ə. 1-ci minilliyin ortalarında e.ə. 3-2-ci minilliyin hadisələri artıq qədimlik idi). Enniqaldi e.ə. 530-cu ildə Urda tarixdə ilk Muzeyi təsis etməsi ilə məşhurdur, burada əvvəlki 1500 il ərzində Mesopotamiya tarixinə aid artefaktlar toplanmış və kataloqlaşdırılmışdır.
Şahzadənin doğma qardaşı Valtasar (e.ə. 580-539-cu illər), e.ə. 553-cü ildə atası Nabonid tərəfindən padşahlığın müştərək hökmdarı təyin edildi. O, "Daniyelin Kitabı"nın məşhur personajıdır. E.ə. 539-cu ildə Ulu Kir II tərəfindən Mesopotamiyanın zəbt edilməsi zamanı həlak olmuşdur.
Qədim Ur şəhəri bizim üçün həm də nəsildən-nəslə kahin olan İbrahimin orada yaşaması ilə məşhurdur. Onunla Vəhy baş verdi, hansı ki, onun dünyagörüşünü vədini baxışlarını tamamilə dəyişdi: o, Dünyanın Vahdətini, onun vahid bir Məqsədə uyğunluğunu və bunun zəruri-qaçınılmaz nəticəsi olaraq, bu Dünyanın Vahid Yaradanının mövcudluğunu kəşf etdi. Bundan sonra İbrahim öz həmtayfalarını-dindaşlarını topladı və onları Kənan ölkəsinə apardı. Bu, təxminən e.ə. 18-ci əsrin sonunda baş verdi. O vaxta qədər Mesopotamiya ilə Kənan arasında ticarət karvan yolları çoxdan və yaxşı məlum idi. Peyğəmbər İbrahim öz həmfikirlərini o dövrdə Cənubi Mesopotamiyada tez-tez baş verən müharibələrdən, onun tərəfdarları ilə yerli bütpərəst kahinlər arasında qaçılmaz münaqişədən uzaqlaşdırdı. Ur şəhərindən bu Çıxış semitlərin tarixində yeni bir dövrün başlanğıcını qeyd etdi. Bu, həmçinin semiti-monoteistlərin gələcək tarixində baş verən bir çox sonrakı hadisələrin səbəbi, başlanğıc nöqtəsi oldu. və bütün insan sivilizasiyasının.
Qeyd etmək lazımdır ki, şumerlər haqqında bu kiçik Etüd nə onların mövcudluğunu, nə şumer dilinin mövcudluğunu, nə də onların Mesopotamiya və bütün dünya sivilizasiyasının inkişafında böyük nailiyyətlərini və xidmətlərini şübhə altına qoyur. Gələcək dövlətlərin, məbədlərin (sonradan Avropada monastırların) tarixi, Qədim dünyada, Orta əsrlərdə və bu günə qədər kahinlərin-ruhanilərin rolunu və əhəmiyyətini əks etdirir.
İncildə (Tanax), Herodotda, Platonda, Fukididdə, Böyük Plinidə, digər antik müəlliflərdə, eləcə də daha sonrakılarda, belə nüfuzlu və nailiyyətlərlə diqqət çəkən "ŞUMERLƏR" xalqı öz əfsanələri və rəvayətləri ilə ümumiyyətlə heç yerdə xatırlanmır.
Tamamilə fərziyyəvi bir versiya da irəli sürülə bilər: haqqında danışılan hər şey — şumer dilində mətnləri olan mixi lövhələr, həyat və məişət tarixi, şumer ədəbiyyatı — bütün bunlar uydurmadır və 19-cu əsrin bir və ya bir qrup anonim saxtakar-mistifikatorunun əqli və əməyidir (C. MakFersonun "Ossian poemaları" və ya Prosper Merimenin "Qərbi slavyanların nəğmələri" kimi). Lakin, görülən işin həcmini və tələb olunan təhsil və ixtisas səviyyəsini nəzərə alsaq, bu cür bir versiya, mətnlərin bir hissəsi istisna olmaqla, az ehtimal olunur. hansında ki, Musanın Kitabının müəllifini mənimsəmədə ittiham etmək üçün Mesopotamiya əfsanələri, mifləri, İncil süjetlərinə eyhamlar var.Lakin, unutmaq lazım deyil ki, peyğəmbərlərin böyük peyğəmbəri Musa, əcdad-peyğəmbər İbrahimin nəslindən olaraq, öz köməkçiləri ilə birlikdə Ur şəhərindən Kənana gətirdiyi böyük bilik yükünü miras almışdı.
Sonrakı izahda Mesopotamiya sivilizasiyası və ya Mesopotamiya ümumi anlayışı, əhali isə Mesopotamiya semitləri-mesopotamiyalılar kimi qeyd olunur.

(Возможно, Саргон Великий и его дочь, верховная жрица Ура Энхеду-Анна)
Название шумеры ввели "исследователи 19 в. от аккадского названия области в Нижней Месопотамии — Шумеру, население которой не отделяли от себя самих. Тем не менее эти "исследователи" радостно объявили непонятные тексты жителей этой области несемитскими, а жителей не семитами, а неизвестным несемитским народом. Рассмотрим эти утверждения.
О ШУМЕРАХ, как об отдельном народе, говорить не приходится, поскольку нет обоснованных подтверждений подобному утверждению, особенно генетических. То, что шумерский язык, который вроде бы и неизвестно когда появился, и его называют изолятом, для времен 4-3 тысячелетия до н.э. , когда известных древних языков было наперечет (и со времени изучения,- 19 в. н.э.- не прибавилось) и изоляту неоткуда было взяться, не говоря уж о том, что язык-изолят, как и народ- носитель оного, должен иметь свою историю, а также оставить материальный, в том числе генетический, след. (В 19в. генетических исследований не было, но их появление не внесло подтверждений несемитской теории). Авторы и сторонники этой "изолятной" теории 19 в. такие, как Г. Роулинсон, Ю. Опперт и другие, делают из имеющихся фактов необоснованные, но удобные выводы, совершенно в духе идей десемитизации и антисемитизма, проповедуемых популярной в 19-20 вв. "школой" Юлиуса Велльгаузена.
Гораздо более конструктивным подходом, который учитывает контекст сложившейся реальности, является идея семитолога-лингвиста 19 в. Жозефа Галеви из Франции. Он предположил, что найденные древние тексты на непонятном языке, но выполненные такой же клинописью , как известные, уже расшифрованные аккадские, составлены семитскими жрецами. Эти влиятельные люди всегда были во всех племенах, у всех народов. Влияние жречества значительно возросло, когда уровень развития позволил строить города, дворцы и храмы. Храмы стали местом совершения религиозных обрядов, литургических служб, центрами духовной жизни. В то же время они были центрами Знаний. Именно жрецы, свободные от прочей работы, занимались науками (математикой, астрономией, астрологией, астрометрией, химией, картографией и проч.) и поощрением ремесел (строительство зданий, мостов, арочных сооружений, судостроение, металлургия, ткачество, музыка и музыкальные инструменты - всё что составляет материальную культуру цивилизации). Жрецы создали клинопись, клинописную письменность (ок. 3300 - 3200 гг. до н.э.), ставшую основой для письменности аккадцев, эламитов, эблаитов, ассирийцев и других народов. Они также занимались исчислением времени. /См. ниже Измерение времени.../ Кроме всего этого жрецы вели финансовую деятельность. Те же храмы (в некоторых случаях дворцы (как в морской Критской цивилизации)) были центрами управления торговой и денежно-финансовой деятельностью своего региона. Именно жрецы создали для купцов единую систему мер и весов, систему банков и банковских услуг (кредиты, векселя и т.д.). Численность жрецов (обычно, потомственных), их помощников росла, и со временем образовалась каста посвященных, Хранителей (шомер - семит.) знаний и богатств Храма. Ничего удивительного или странного в том, что жрецы, чтобы сохранить храмовые секреты и тайны, разработали, составили искусственный язык, недоступный непосвященным, используя свою же клинопись. /Вряд ли этот язык знали земледельцы, скотоводы или даже купцы, а вот жрецы-шумеры могли общаться с ними на общепринятом местном (восточно-семитском) языке/. Вполне вероятно и совершенно возможно, что в некоторых городах соправителем становился главный жрец храма - Шумер (страж, хранитель-семит.). Так или иначе шумеры стали "лицом" и именем своего народа и региона. Именно поэтому правитель Вавилона получил титул "царь Шумера и Аккада". Таким образом, из вышесказанного становится понятным, даже очевидным:
ШУМЕРЫ — это не отдельный народ непонятного происхождения, а каста семитов- жрецов, выделившаяся из числа соплеменников, благодаря способностям и роду своей деятельности и неразрывно связанная с Храмом. Кстати, шумеры (шомеры) называли себя "черноголовые" потому, что носили отличительные черные шапочки. Другим это было запрещено. (А блондинов там вообще и не было).
Вся информация о священных городах — Ур, Урук, Ниппур и др. неразрывно неизбежно связана со жрецами, что также подтверждает вышеизложенное. В этих городах существовала система школ — эдубба ("дом табличек" - шум.), где обучали шумерскому/жреческому языку. В правление вавилонского царя Самсу-илуны (сын Хаммурапи, правил приблизительно в 1750-1712 гг. до н.э.) произошло крупное, но неудачное восстание жреческой касты и их сторонников, В результате, эти города были разорены. Последовавшие в конце 18 в. до н.э. войны привели к разорению Ниппура, главного центра жреческой культуры и языка, школы прекратили существование. Вскоре шумерский/ жреческий язык стал "мёртвым языком", однако еще оставался языком богослужения и науки, как оно было предназначено изначально.
Антропологические исследования, проведенные в середине 20 века британской научной экспедицией, которой руководил Артур Кит, на месте древнейшего города Ур изучала останки примерно с 5 по 3 тысячелетие до н.э.. Исследования показали, что все изученные останки принадлежат к "средиземноморскому типу европеоидной расы, обычному для тех областей" (цит. по Википедия, ст. Шумеры). Артур Кит выразился так: "Если бы эти люди жили в наше время, мы называли бы их арабами".
/ИЗМЕРЕНИЕ ВРЕМЕНИ. Календарь, часы. Вряд ли можно сказать, что жрецы Месопотамии рассматривали понятие "время", как философскую или физическую категорию, но вне зависимости от этого они научились время "измерять". Они составили первые в истории таблицы исчисления времени (позже названные "календарь"). Год делился на 12 месяцев - по числу основных Созвездий на небосклоне (знаки Зодиака). В месяце (лунном) было 4 недели (по фазам Луны). Для того, чтобы уравнять лунный год и солнечный, периодически добавляли в году 13-й месяц (високосный). Час отмеряли по времени восхождения солнечного диска на восходе Солнца над линией горизонта: от начала появления до полного появления , когда линия горизонта становилась касательной к окружности золотого диска. Это "время" отсчитывалось числом движений свободно подвешенного маятника - груза на нити длиной "месопотамский локоть" — ам-матум - (49,5 см-ок. 0,5 м) Примерно к 2000 году были изобретены водяные часы(клепсидра-греч.), солнечные (гномон), песочные, которые с помощьюопределенного объема воды или песка могли определить известный промежуток времени./
/ПРИМЕЧАНИЕ. Песочные часы были из стекла (от финикийцев), метод измерения времени- из Месопотамии, Еще одно подтверждение тесного сотрудничества./
ГОРОД Ур (Урим, — небесный, светлый) — древнейший. Его покровителем был свой лунный бог знаний Нанна или Зуэн ("владыка знаний"-шум.). Славен тем, что это был древний культовый центр Месопотамии. По этой причине Саргон Древний / Великий Аккадский (ок. 2334 - 2279 гг. до н.э.), подчинив себе всю Нижнюю Месопотамию и став первым в истории правителем Империи, назначил Верховной жрицей Ура свою дочь. Прекрасная принцесса Эн-хеду-Анна ("жрица обилия небес") (— это её жреческое имя, личное не известно) - (2286-2250 до н.э.)была верховной жрицей Ура и служила в храме Экишнугаль, посвященного упомянутому богу Знаний. Она была не только весьма хороша собой, но и образованна, и талантлива — была поэтессой, ставшей первым в истории известным по имени автором своих произведений-гимнов и повествований. В результате археологических исследований города Ур были обнаружены и храм, и жилище-резиденция жрицы. Алебастровая статуэтка, найденная археологами, даже несколько поврежденная (3 тыс. до н.э.) сохранила для нас ее облик: красивые черты лица, стройность сидящей фигуры, облаченной в одежды, украшенные бахромой, жреческую шапочку на красиво уложенной волнистой прическе. Статуэтку называют по первым словам ее гимна, посвященного богине Инанне (Иштар) дочери лунного бога Нанна, — "Когда-то я торжествующе восседала..." Найденные фрагменты поэтических текстов на алебастровых дисках датированы 2300 г. до н.э. Интересно отметить, сколь высокое положение в верованиях и Пантеоне жителей Месопотамии занимал бог Знаний./
Восстанавливая древние традиции и влияние, через сотни лет последний царь Вавилонского (Халдейского) царства Набонид (618-522 гг. до н.э.) назначил свою дочь Верховной жрицей (энту) Ура. Она получила жреческое имя Эн-нигальди — Нанна и служила в храме "человеческой женой" бога Сина/Нанна.
Эннигальди пользовалась большой властью и политическим влиянием даже после захвата Вавилона персами в 539 г. до н.э. Известна ее деятельность по изучению древней истории (в середине 1 тыс. до н.э. события 3-2 тыс. до н.э. уже были древностью). Известна Эннигальди тем, что в 530 г. до н.э. основала в Уре первый в истории Музей, где были собраны и каталогизированы артефакты из истории Месопотамии за предыдущие 1500 лет.
Родной брат принцессы Валтасар (580-539 гг. до н.э.), в 553 г. до н.э. был назначен своим отцом Набонидом соправителем царства. Известный персонаж "Книги Даниэля". Погиб в 539 г. до н.э. при взятии Курушем 2 Великим Месопотамии.
Славен не менее для нас древний Ур тем, что в нем жил потомственный жрец Авраам. С ним произошло Откровение, совершенно изменившее его мировоззрение, его религиозные взгляды: он открыл Единство Мира, его соответствие единому Замыслу и, как необходимо-непременное следствие, Единственность Создателя этого Мира. После этого Авраам собрал своих соплеменников-единоверцев и повел в страну Ханаан. Произошло это приблизительно в конце 18 в. до н.э. Торговые караванные пути между Месопотамией и Ханааном к тому времени были давно и хорошо известны. Пророк Авраам увел своих единомышленников от войн, которые в то время часто происходили в Южной Месопотамии, от неизбежного конфликта между его сторонниками и местными жрецами-язычниками. Этот Исход из Ура знаменовал начало новой эпохи в истории семитов. Неизбежно он также стал причиной, отправной точкой многих последующих событий в дальнейшей истории семитов-монотеистов и всей человеческой цивилизации.
Следует подчеркнуть, что этот небольшой Этюд о шумерах не ставит под сомнение ни их существование, ни существование шумерского языка, ни их огромных достижений и заслуг в развитии Месопотамской и всей мировой цивилизации. Дальнейшая история государств , храмов, (позже в Европе — монастырей) во многом повторяет их роль и значение жрецов-священнослужителей и в Древнем мире, и в Средневековье и далее по сей день.
В Библии (Танахе), у Геродота, Платона, Фукидида, Плиния Ст., прочих античных авторов, как и у более поздних, столь влиятельный и замечательный достижениями народ "ШУМЕРЫ", с его легендами и преданиями вообще нигде никогда не упоминается.
Можно выдвинуть и чисто гипотетическую версию: все, о чем шла речь - клинописные таблички с текстом на шумерском языке, история жизни и быта, шумерская литература — всё это является выдумкой и сделано умом и руками одного или группы анонимных фальсификаторов-мистификаторов 19 века (наподобие "Поэм Оссиана" Дж. МакФерсона, или "Песен западных славян" Проспера Мериме). Однако, учитывая объем работы и необходимый уровень образования и квалификации, подобная версия представляется маловероятной, за исключением той части текстов. где содержатся легенды, мифы Месопотамии, намеки на библейские сюжеты, чтоб обвинить автора Книги Моисеевой в заимствовании. Не следует, однако, забывать, что великий пророк пророков Моисей, потомок праотца пророка Авраама унаследовал его огромный багаж знаний, вынесенный им из Ура вместе со своими помощниками в Ханаан.
В дальнейшем изложении упоминается общее понятие Месопотамская цивилизация, или Месопотамия, а население- месопотамские семиты-месопотамцы.