Katerina və onun oğlu Leonardo (Qafqazdan olan yəhudi izləri) – fərqli fikir
İnsan, bir çox hallarda hər hansı bir məqaləni oxuyarkən, onun səthi və zahiri mənası ilə kifayətlənir, yazının dəqiqliyini və etibarlılığını düşünmür, hadisələrin daha geniş tarixi kontekstini dərk etmir. Tarixi mövzularda yazanların özü belə tez-tez gerçəkləri təhrif edir.
Məsələn, Antonia da Vinçinin gündəliyindəki bir qeyddə deyilir ki, onun notarius olan oğlu Pyeronun 1452-ci ilin 14 aprel tarixində bir oğlu doğulub – Leonardo, və yerli keşiş Piero di Bartolomeo tərəfindən vəftiz olunub. Hər şey aydın görünür. Amma əgər uşaq həmin gün doğulubsa, o zaman adının “Leonardo” olduğu vəftizdən əvvəl necə məlum ola bilərdi? Yox əgər bu tarix vəftiz günüdürsə, bəs doğum günü nə vaxt olub? Həm də qeyd edilən il – 1452 – yalnız təqribən 130 il sonra Papa XIII Qriqorinin 1582-ci ildə Qriqorian təqvimini rəsmi tətbiq etməsi ilə rəsmi sayılmağa başlandı. Əlbəttə, uşaqlar təqvimdən asılı olmayaraq doğulur, bu da xırda bir texniki detal sayıla bilər. Amma məhz bu cür “xırda” detallar oxucunu yavaş-yavaş reallıqla yanlış təqdimin sərhədində yerləşən informasiyalarla barışdırır.
Leonardonun atası – artıq qeyd edildiyi kimi – ali təbəqəyə mənsub gənc notarius Piero da Vinci idi. Rəsmi versiyaya görə, anası Katerina isə sadə kəndli qızı olduğu üçün bu evlilik baş tuta bilməmişdi və uşaq evlilikdən kənar doğulmuşdu. Məhz buradan Katerinanın mənşəyi ilə bağlı maraqlı və çoxqatlı tarix başlayır...
Katerinanın mənşəyinin sirri
İstənilən dövrdə fövqəladə istedad sahibi bir insanın əsərləri müasir və gələcək nəsillərdə heyranlıq və ehtiram doğurur. Zaman keçdikcə bəlli olur ki, bu insanın mirası sirli və rəmzi kodlarla dolu olub və elmi-texniki ixtiralarla zəngindir. Bu zaman heyranlıq artıq əfsanəvi bir ibadətə çevrilir.
Belə dahi şəxslərin mənşəyi ilə bağlı müzakirələr və fərziyyələr isə hər zaman olub – həm heyranlıqdan, həm də paxıllıq və maraqdan doğaraq.
Leonardo da Vinçinin (1452–1519) qeyri-italyan (tuskan, yəhudi) mənşəli olması ilə bağlı şayiələr və fərziyyələr uzun illərdir ki, İtaliyada dolaşır. Ən çox da bu şübhələr onun atası Pieroya deyil, anası Katerinaya yönəlib. Məşhur italyan tədqiqatçısı və yazıçısı professor Karlo Veççenin 2023-cü ildə nəşr olunan "Katerinanın təbəssümü" kitabında o, Florensiya arxivlərində tapdığı sənədlərə əsasən qeyd edir: Katerina adlı bir gənc qız – Yakobun qızı – kölə olub və uşaq doğduqdan sonra azad edilib. Bu barədə qeydi Leonardo da Vinçinin atası, notarius Pieronun özü edib.
Qızın əvvəllər zadəgan bir xanımın evində xidmət etdiyi, Genuyada və ya Florensiyada vəftiz olunaraq "Katerina" adını aldığı bildirilir. O, Osmanlı imperiyasının ərazisindən alınıb və İtaliyaya gətirilib. Digər versiyaya görə isə həmin xanımın bankir əri onu Krımda – o zamanlar Genoa koloniyası olan Kafada (indiki Feodosiya) alıb. Qız gözəl və çox gənc olub, 15 yaşında Florensiyaya gətirilib və bankirin evində kölə kimi yaşayıb.
Anasını portreti
Gənc notarius Piero bankirin işləri ilə məşğul olurdu, onun evinə gəlirdi və burada gənc, gözəl köləyə vurulmuşdu. Qız da 25 yaşlı italyanla qarşılıqlı münasibət qurmuşdu. Beləcə Leonardo adlı oğlan doğulmuşdu. Piero-nun sevgilisi Katerina haqqında köləliyə düşməsi ilə bağlı fərqli bioqrafik versiyalar var: bu versiyada onun mənşəyi haqqında deyilir ki, o, Çərkəz bölgəsindəki bir yaşayış məntəqəsinə edilən tatar basqını zamanı əsir düşüb və Kafedəki qul bazarında italyan bankiri tərəfindən alınıb. Başqa bir versiyada isə qızın ailəsi ya Şimali Qafqaz dağlarının ətəyində, ya da Priazovyedə (XV əsr italyan xəritələrində “Çerkesiya” adlanan ərazi – müasir Rusiyanın bir hissəsi olan Krasnodar vilayəti, Stavropol vilayəti və Rostov vilayətinin Priazovye hissəsi) yaşayırmış və Konstantinopolda italyan tacirlərə, görünür, genuyalılara satılmış, oradan isə Florensiyaya aparılmışdır. Qız Çərkəziyada yaşadığı üçün ona “çərkəz” deyiblər, halbuki çərkəzlər (özlərini adığə adlandırırlar) əsasən Şimali Qafqazda yaşayırdılar. O dövrdə Çərkəziya ya Abxaziyayla bitişik idi, ya da sərhədləri toxunurdu, buna görə də, ehtimal olunur ki, qız abxaz olmuşdur… Amma, tam əsasla ehtimal etmək olar ki, “Yakob” adlı – nə Qafqaz, nə Abxaz, əksinə, Bibliyaya məxsus ad daşıyan bir insan ticarətlə və ya sənətkarlıqla məşğul imiş və qızın ailəsi Qafqazdan köçüb Priazovyedə yaşayırmış, bəlkə də Tana koloniyasına (indiki Azov) yaxın ərazidə, və qız nə çərkəz, nə də abxaz yox, yəhudi idi. Bu versiya həqiqətən də o qədər inandırılmazdırmı ki, mövcudluq hüququ olmasın? Əvvəlcə Qafqazda yəhudiləri tapaq...
Qafqazda yəhudilər
Yakobun ailəsinin Qafqazda və Çərkəziyada peyda olmasını izah etmək üçün, sadə düşüncə ilə keçmişə – təxminən 2 min il əvvələ, Antik İran dövrünə qayıdaq.
Əhəməni İmperiyasında, əsasını II Kir Böyük qoymuşdu, yəhudilərin imperiya sərhədlərində yerləşdirilməsi praktikası mövcud idi. Yəhudilər, Assuriya imperiyası ələ keçirildikdən sonra fars dövlətinin təbəələri oldular – orada isə hələ VIII əsrdə (e.ə. 722) Assuriya tərəfindən məhv edilmiş Şimali İsrail padşahlığından sürgün edilmiş yəhudi əsirlər yaşayırdı. Həmçinin, e.ə. VI əsrdə, 538-ci ildən sonra, II Kir tərəfindən Babil əsarətindən azad edilən yəhudilərin bir qismi İudeyaya qayıtmayıb, nə də Babilon şəhərində qalmayıb, əksinə, şimala – Xəzər istiqamətinə gedib. Bundan əlavə, artıq e.ə. V əsrdə Finikiya Sidon üsyanını (İudeyanın dəstəklədiyi) yatırdıqdan sonra, finikiyalılar edam edilmiş, yəhudilər isə “uzaq şimala” – Girkaniyaya (Xəzər dənizinin cənub-şərq sahili) sürgün edilmişdi. Göründüyü kimi, İranda çoxlu sayda yəhudi var idi – savadlı və cəsur döyüşçülər – onları imperiyanın sərhədlərində yerləşdirirdilər: cənubda Misirdəki Elefantin adasından tutmuş şimalda Qafqaza qədər, şərqdə isə sərhədlər təxminən indiki Əfqanıstan və Pakistan ərazilərinə qədər uzanırdı (puştular təsadüfən özlərini “Banu İsrail” adlandırmırlar).
Beləcə, artıq e.ə. V əsrdə Qafqazda əhalinin tərkibində kifayət qədər yəhudi var idi, bu da öz populyasiyasını – Qafqaz yəhudi icmasını – yaratmaq və inkişaf etdirmək üçün yetərli idi.
Qeyd edilməlidir ki, fars şahları yəhudilərə hörmət və etibarla yanaşırdılar, çünki onlar – məsələn II Kir – zərdüştilik dininə sitayiş edirdilər. Bu din, inam və baxışlar sistemi e.ə. VII-VI əsrlərdə yaşamış peyğəmbər Zərdüşt (Zoroastr) tərəfindən yaradılmışdır. Bu din, hərçənd ki, avraamik din sayılmır, lakin əsas prinsiplərini məhz yəhudilikdən götürmüşdür: monoteizm, xeyir və şər anlayışları, yəhudi etikası və sair. Buna görə də fars şahları yəhudiləri eyni dində olan, etibarlı insanlar hesab edirdilər.
Ana müqəddəsdir (heç bir yerdə gülümsəmir)
Beləliklə, yəhudilər əsrlər boyunca Qafqazda yaşamışlar – əvvəlcə Cənubi, sonra Şimali Qafqazda. Aydın şəkildə belə bir versiya irəli sürmək olar ki, Qafqaza gələn yəhudilər arasında Menashe və Efraim (Manasse və Ephraim) tayfalarından olanlar da çox olub. Onların əcdadı Yusif Gözəl idi, dilləri bilmə və başqaları ilə ünsiyyət bacarığı kimi qeyri-adi qabiliyyətlərə malik idi. Görünür, bu qeyri-adi keyfiyyətlər Qafqaz yəhudilərinə çox uzun müddət (e.ə. V əsrdən etibarən) öz kimliklərini, adət və ənənələrini, ən əsası isə monoteist dinlərini qorumağa imkan vermişdir. İudeya və digər yəhudi icmaları ilə əlaqə zamanla qırılsa da, sarsılmaz İnam, qorunub saxlanılmış dualar, rəvayətlər, mahnılar və eyni zamanda çoxsaylı xarici təsir amilləri birlikdə yeni şəraitdə – möhkəm ruhani dayanıqlığa malik unikal Qafqaz yəhudi mədəniyyətini formalaşdırdı – bunu Qafqazın dağ yəhudiləri əsrlər boyunca yaratdı.
Katerina İtaliyada
İndi isə, yuxarıda deyilənlərə əsaslanaraq, gənc gözəl qızın yəhudi mənşəli olduğunu təsdiqləyən məlum faktlara istinad edərək, əvvəlcə birinci olaraq qeyd edək: vəftiz və Katerina adının verilməsi faktı – bu, belə hallarda adi bir ənənədir. Bu isə o deməkdir ki, o, müsəlman olmuş ola bilərdi, lakin bu barədə heç nə deyilmir. Üstəlik, ikinci olaraq, təsəvvür etmək çətindir ki, müsəlman quldurlar–tatarlar müsəlman qızı “kafirlərə”, yəni xristianlara satar, özü də bilə-bilə ki, onu qaçılmaz və məcburi vəftiz gözləyir. Bu isə o deməkdir ki, qız nə müsəlman, nə də xristian idi. Üçüncü olaraq, məlumdur ki, qızın atası Bibliyada keçən Yakov (Yaqub) adını daşıyırdı, bu ad yəhudilər arasında çox məşhurdur və müsəlmanlarda nadir hallarda rast gəlinir.
Bu üç əsas sübut bizə böyük ehtimalla və hətta əminliklə deməyə imkan verir: Katerina, Yakovun qızı kimi tanınan bu qız Qafqaz (dağ) yəhudilərindən olan bir ailədən oğurlanmış, qul alverçiləri tərəfindən İtaliyaya satılmış və 15 yaşında Florensiyada, Vinçi şəhərciyində notarius Piero da Vinçinin oğlu Leonardo-nu dünyaya gətirmişdir. O Leonardo ki, İntibah dövrünün dahi rəssamı, ixtiraçısı, mühəndisi və alimi olacaqdır.
Bundan başqa, bu versiyanı təsdiqləyən digər maddi sübutlar da mövcuddur – birbaşa Leonardo-nun öz əlilə yaradılmış portretlər və avtoportretlər… Uşaqlıqdan etibarən – rəsm çəkməyi öyrəndiyi ilk illərdən başlayaraq – Leonardo həyatının sonuna qədər çoxsaylı eskiz və rəsmlərində doğma “üzün gözəllik cizgilərini” yad etmişdir. Leonardo-nun əlilə sevgi və dəqiqliklə çəkilmiş bu incə, qüsursuz qrafik xətlər anasının gözəlliyini və yəhudi sifət cizgilərini əks etdirir. Hətta incəsənət tarixçiləri Leonardo-nun rəsmlərindəki qadın simalarında bu portret bənzərlikləri vurğulayırlar. Bu işlərə “Ananın portreti” deyilir. Leonardo bu rəsmlərlə sevimli anasının gözəlliyini əbədiləşdirmişdir.
Leonardo-nun avtoportretlərində isə – xüsusilə cavanlıq dövründən başlayaraq – üz cizgilərində yəhudilərə məxsus antropoloji əlamətlər özünü göstərir və yaş artdıqca daha da aydın nəzərə çarpır (“Turan avtoportreti”): göz quruluşu, üz ovalı, göz çuxurları, burun və s.
Həmçinin maraqlıdır ki, Leonardo da Vinçi öz gizli qeydlərini italyanca, lakin sağdan sola – yəni yəhudilər kimi – və üstəlik güzgü üsulu ilə (aynalı şəkildə), yəni qədim semitik möhürlərdə olduğu kimi yazırdı. XV əsr İtaliyasında müxtəlif kriptoqrafik və şifrələmə üsulları məlum idi, lakin Leonardo məhz bu üsulu seçmişdi – bu isə yəhudi əlifbasına işarə idi. Ola bilər ki, bu üsulu o, anasından öyrənmişdi – çünki Leonardo təxminən 10–12 yaşına qədər Vinçi şəhərində anası ilə birgə yaşayır və ünsiyyətdə olurdu, sonra isə atası ilə Florensiyaya köçmüşdü.
Beləliklə, Qafqazda yəhudilərin tarixən mövcudluğu, Çərkəziyada yaşamış olmaları, Katerina haqqında məlum olan faktlarla birlikdə, sistemli-kompleks analiz metodlarından birini – az ehtimalları çıxarıb yüksək ehtimalları müəyyənləşdirmə üsulunu – tətbiq etdikdə, Leonardo da Vinçinin anası Katerinanın yəhudi mənşəli olması versiyası ən çox təsdiqlənən və sübut edilə bilən versiya kimi görünür.
Kim düşünə bilərdi ki, XIV əsrin 1348-ci il vəba epidemiyasından sonra əhalisinin üçdə ikisini itirmiş Avropa və XV əsrdə Florensiya Respublikası əhali itkisini doldurmaq üçün kölə qızlar alacaq…
… və hansı möcüzə nəticəsində həmin qızlar arasında doğma evindən qoparılmış gənc bir gözəl, uzaq İtaliyaya düşəcək və yüzillər sonra dahi oğlu Leonardo-nun yəhudi Anası kimi tanınacaq…

Катерина и её сын Леонардо (еврейский след с Кавказа) - мнение
Как часто человек, читающий какой-либо текст, довольствуется внешним или поверхностным смыслом, не задумываясь о его точности, достоверности, не понимая достаточно широкого контекста событий. Да и пишущие на исторические темы нередко лукавят.
Вот, например, ссылка на то, как Антонио да Винчи записал в своей тетради о том, что у его сына нотариуса Пьеро 14 апреля 1452 года родился сын Леонардо, который был крещен местным священнослужителем по имени Пьеро ди Бартоломео. Вроде бы все хорошо и понятно. Однако, если мальчик в этот день только родился, то имя его неизвестно до крещения. Если же это день крещения и наречения именем Леонардо, то когда же день рождения? Кроме того, такая запись года - 1452 - могла быть сделана лишь через, примерно, 130 лет, когда папа римский Григорий 13-й в 1582 году издал буллу (указ) о введении в католических странах григорианского календаря, или нового стиля. Без сомнения, дети рождаются независимо от системы летосчисления, и можно бы сказать, что эти замечания - придирки к мелочам, и без них все понятно и само собой разумеется, только именно на таких "мелочах" читателя приучают к такой манере изложения, и тогда под видом "мелочи" можно протащить в тексте любое, даже ложное, утверждение. Но об этом позже, а небольшой пассаж в адрес "историков" - заметка на будущее.
Отцом Леонардо, как уже сказано, был Пьеро да Винчи, молодой нотариус, человек высокого сословия, что делало невозможным брак с красавицей Катериной, мамой Леонардо, по официальной версии, простой крестьянкой. Так вот и получилось, что мальчик появился на свет внебрачным сыном. Вот здесь и начинается история происхождения...
Загадка происхождения Катерины
Когда речь заходит о человеке талантливом необычайно, чьи творения вызывают восторг чувств и бурю эмоций у современников и потомков, а позже, через столетия выясняется, что его наследие, чудным образом зашифрованное, хранило удивительные открытия и изобретения, восторг перерастает в преклонение перед масштабом и многогранностью личности гения.
Удивительно-прекрасные произведения ума и рук человеческих, обычны среди гениев, но и у них, и среди людей обычных вызывают и сияющий восторг, и болотную зависть, да еще и непомерное любопытство и стремление к поиску биографических причин, истоков гениальности.
Слухи, разговоры о неитальянском (тосканском, еврейском) происхождении "гения Возрождения" Леонардо да Винчи (1452-1519) периодически появлялись в Италии, причём касались они не его отца Пьеро да Винчи, а матери Катерины. Известный итальянский писатель, исследователь жизни и творчества Леонардо профессор Карло Вечче в результате долгих упорных поисков сообщает в своей книге "Улыбка Катерины" (изд. в 2023г.) , что обнаружил в архиве Флоренции запись о том ,что девушка по имени Катерина, дочь Якоба (Якова) была рабыней и после рождения ребенка (Леонардо) освобождалась из рабства, о чем сделал запись сам нотариус Пьеро да Винчи. отец ребенка (Леонардо). До этого девушка-рабыня служила у знатной дамы. Имя своё получила при крещении уже в Италии то ли в Генуе, то ли во Флоренции, куда попала из Турции (тогда Османской империи), купленная генуэзскими или венецианскими купцами. По другой версии её купил муж-банкир этой дамы в генуэзской колонии в Кафе (Феодосия) в Крыму. Отмечают, что девушка была очень молода и красива, во Флоренцию попала в 15 лет и стала рабыней в доме банкира.
Портрет мамы
Молодой нотариус Пьеро занимался делами банкира, бывал у него в доме, где и был очарован юной красавицей-рабыней. Она ответила взаимностью 25-летнему итальянцу. Так и появился на свет мальчик по имени Леонардо. О Катерине, возлюбленной Пьеро, существуют разные биографические версии пленения в рабство: в этой версии её происхождения пишут, что она была похищена во время набега татар из поселения в Черкесии и была отправлена на невольничий рынок в Кафу, где и была куплена итальянским банкиром. По другой версии семья девушки жила в поселении то ли у подножия гор Северного Кавказа, то ли в Приазовье (на итальянских картах 15 века Черкесией называли территорию, соответственно в современной России включавшую часть Краснодарского края, часть Ставрополья, часть Ростовской области (Приазовье)), и продана в Константинополе итальянским купцам, видимо, из Генуи, а оттуда уже во Флоренцию. Из-за того, что девушка жила в Черкесии, её и стали называть черкешенкой, хотя черкесы (самоназвание- адыгэ) жили, в основном на Северном Кавказе. Черкесия в те времена включала или граничила с Абхазией из этого, видимо, появилось предположение, что девушка была абхазка... Однако, вполне можно предположить, что человек, носивший не самое кавказское или абхазское, а библейское имя Яков, занимался торговлей или ремеслом и семья девушки переселилась с Кавказа и жила в Приазовье. возможно, поблизости от другой колонии Тана (совр. Азов), и была она не черкешенкой по происхождению и не абхазкой, а еврейкой. Действительно ли эта гипотеза настолько невероятна, чтобы иметь право на существование? Вначале найдем на Кавказе евреев...
Евреи на Кавказе
Чтобы объяснить появление семьи Якова на Кавказе и в Черкесии, легким движением мысли перенесемся в прошлое, примерно, на 2 тыс. лет назад в античную Персию.
В Персидской империи Ахеменидсв, основателем которой был Куруш 2-й Великий, существовала практика расселения евреев вдоль границ, на окраинах своей державы. Евреи стали подданными персидского царства после захвата Ассирии, в которой жили пленные евреи, переселенные из Северного царства-Израиля после его разгрома Ассирией еще в 8 веке до н.э. (722 год до н.э.). Так же в 6 в. до н.э. часть евреев после 538 г. до н.э., которых Куруш 2-й Великий освободил из вавилонского пленения, не вернулись в Иудею и не остались в Вавилоне, а отправились на север в сторону Каспия. Кроме того, уже в 5 в. до н.э. после подавления восстания финикийского Сидона, поддержанного Иудеей, участники восстания- финикийцы были казнены, а евреи были сосланы на "далёкий север" в Гирканию (юго-восточное побережье Каспия). Как видно, в Персии оказалось значительное количество евреев, грамотных и отважных воинов, которых и расселяли по окраинам гарнизонами от о. Элефантина в Египте на юге до Кавказа на севере, на востоке граница шла примерно по современным Афганистану и Пакистану (пуштуны не случайно называют себя "Бану Исроэл").
Таким образом, уже в 5 в. до н.э. на Кавказе в составе контингента населения было немало евреев, вполне достаточно, чтобы создать и развить свою популяцию, - еврейскую общину Кавказа.
Следует отметить , что персидские цари относились к евреям с уважением и доверием еще и потому, что они, как Куруш 2-й Великий, исповедовали зороастризм. Эту религию, систему воззрений и верований создал пророк Заратустра (Зоардушт), живший, примерно, в 7-6 вв. до н.э. Эта религия, хотя и не считается авраамической, но именно из иудаизма почерпнула свои основные принципы: монотеизм (единобожие), понятия различения Добра и Зла, понятия и категории этики иудаизма и проч. Поэтому цари Персии видели в евреях единоверцев, достойных доверия.
Мама святая (нигде не улыбается)
Катерина в Италии
Вот теперь, исходя из вышеизложенного, опираясь на известные факты в подтверждение еврейского происхождения юной красавицы, прежде всего, отметим, во-первых, факт крещения и получения имени Катерина, традиционного для подобных случаев. Это значит, что она могла быть мусульманкой, но об этом ничего не сказано, к тому же, во-вторых, трудно представить, чтобы мусульманские разбойники-татары продали бы мусульманскую девушку "неверным" христианам, заведомо зная, что ей предстоит неизбежное обязательное крещение. Из этого следует, что девушка не была ни мусульманкой, ни христианкой. В-третьих, известно, что отец девушки носил библейское имя Якоб (Яков), весьма популярное среди евреев и не частое у мусульман. Эти три основных опорных аргумента позволяют с большой вероятностью и даже уверенностью утверждать: девушка, известная под именем Катерина дочь Якова была похищена из семьи кавказских (горских) евреев, продана работорговцами в Италию, в возрасте 15 лет оказалась во Флоренции и в городке Винчи, где в 1452 году родила от нотариуса Пьеро да Винчи мальчика, названного Леонардо, которому было суждено стать гением эпохи Возрождения, великим художником, изобретателем, инженером, ученым.
Кроме того, есть и другие, вполне материальные подтверждения гипотезы, созданные рукой самого Леонардо - портреты и автопортреты... С самой ранней юности, едва научившись рисовать, и до конца дней Леонардо вспоминал в многочисленных рисунках, набросках линии родного "лица прекрасные черты". Тонкие совершенные линии графических работ, сделанные рукой Леонардо с великой любовью, бережно и точно запечатлели красоту, еврейские черты Мамы. Так же искусствоведы и в картинах Леонардо отмечают портретное сходство с рисунками. Эти работы так и называют- "Портрет Мамы". Так любящий сын Леонардо навечно сохранил для нас её прекрасный образ. На автопортретах самого Леонардо с раннего в молодости даже не антрополог выделит характерные для евреев приметы в чертах лица, более явственно усиливающиеся с возрастом ("Туринский автопортрет"): разрез глаз, овал лица, линии глазниц, носа и проч. Интересно еще вспомнить и предположить, почему Леонардо да Винчи свои секретные записи делал на итальянском, но справа налево, как пишут евреи, к тому же зеркально, как на древних семитских печатях? В Италии 15 века были известны разные способы криптографии, шифрования текста, но Леонардо выбрал именно такой, намекавший на еврейское письмо. Может быть, о нем он узнал от своей мамы, с которой он жил и общался в городке Винчи, примерно, до 10-12 лет, когда уехал с отцом во Флоренцию.
Таким образом, исторически обоснованное проживание евреев на Кавказе, в Черкесии совместно с имеющимися данными о Катерине, применив одну из методик системно-комплексного анализа (выявление больших вероятностей исключением меньших), можно полагать версию еврейского происхождения Катерины, матери Леонардо да Винчи, наиболее подтверждаемой и доказуемой.
Кто бы из людей мог предположить, что в 15 веке в Италии, обезлюдевшей после эпидемии чумы 1348 года, сократившей население Европы чуть не на две трети, во Флорентийской республике будут покупать девушек-рабынь, чтобы пополнить потери населения...
... и каким чудом среди них окажется юная красавица, оторванная от родного дома, чтобы оказаться где-то в далекой Италии и теперь через сотни лет стать известной, как еврейская Мама своего гениального сына Леонардо...