Yəhudi ənənəsində Purim – 5785/2025-ci il
Yəhudi təqviminin 3404-cü ilində (2381 il əvvəl) Nisan ayının 13-də Farsda (Persiyada) yüksək vəzifəli şəxs Aman təşəbbüsü ilə o dövrdə 127 ölkəni əhatə edən imperiyanın bütün yəhudilərinin məhv edilməsi haqqında fərman verildi. Fərmanın icrası elanından 11 ay sonra – Adar ayının 13-də müəyyən edildi, çünki Aman tərəfindən atılan püşk Adar ayına düşmüşdü. İvrit dilində “püşk” – “pur”dur. Bayramın adı da buradan – “Purim” yaranmışdır. Hadisələrin sonu məlumdur: yəhudilər xilas oldu, pis niyyətli Aman isə asıldı. O vaxtdan bəri Adarın 14-ü (2025-ci ildə, 13 mart axşamından) Purim kimi qeyd olunur. Bu, bayram sayılmır, çünki Tövratda bayram kimi qeyd olunmayıb. Bu gündə “Purim sameax” deyilir, “Xaq sameax!” deyil.
İnanca görə, Məsih gəldikdən sonra Purim əsas bayram gününə çevriləcək, çünki Purim yəhudi xalqının məhvdən xilas olmasını simvolizə edir. Yəhudi xalqının İsrail Torpağına daxil olduğu dövrdə şəhər divarları olan şəhərlərdə Purim ertəsi gün, yəni Adarın 15-də (2025-ci ildə, 14 mart axşamından) qeyd olunur. İsraildə bu şəhərlər İerusalim, Hevron, Sfad və Loddur. Purim ərəfəsində Ester Orucu tutulur. 2025-ci ildə Adarın 15-i şənbə gününə düşür, bu gündə oruc tutmaq olmaz, buna görə oruc 13 mart 2025-ci il, cümə axşamına (səhərdən axşama qədər) keçirilir. Adarın 15-dəki qeyd etmə Şuşan-Purim adlanır (Şuşan Purim hadisələrinin baş verdiyi Fars paytaxtının adıdır).
Ənənəyə görə, Purim günü Ester Kitabını iki dəfə (axşam və səhər) dinləmək, hədiyyələr göndərmək, xüsusilə kasıblara, və şərabla ziyafət təşkil etmək əmr olunur, çünki Ester Kitabında ziyafətlər (Ahaşveroşun, Vaştinin və Esterin iki ziyafəti) təsvir olunur. Bu zaman şərabı o qədər içmək olar ki, içən “pis Amana lənət” və “saleh Mordexaya xeyir-dua” sözlərini ayırd edə bilməsin. Bunun səbəbi həm də hər iki ifadənin ivritdəki rəqəmsal ekvivalentinin eyni rəqəm – 502 olmasıdır.
Lakin XX əsrin ən hörmətli ravvinlərindən biri olan Xafets Xaim (1838–1933) “Mişna Brura” traktatında deyir ki, “insan Purimdə sevinci artırmalıdır, lakin sərxoş olub vəhşilik və axmaqlıq etməməlidir, çünki söhbət yəhudi xalqının qaçılmaz məhvdən möcüzəvi xilasının xatirəsinə olan sevinclə bağlıdır”. “Şulxan Arux” qaydalar toplusuna əlavələrdə isə qeyd olunur ki, “insan adətən içdiyindən artıq içməli, yuxuya getməli və pis Amanı saleh Mordexaydan ayırd edə bilməməlidir”. Deməli, məsələ içilən şərabın miqdarında deyil, möcüzəvi xilasın sevincini dərk etməkdədir.
E.ə. 161-ci ilin Adar ayının 13-də (Xanuka dövründə) Yəhuda Makkaveyin qoşunları İerusalim Məbədini dağıtmaqla hədələyən Nikanor başçılığındakı yunanları məğlub etdi. Bu gün yəhudi xalqı üçün bayram – Nikanor Günü oldu və Purim möcüzəsi 194 il sonra eyni Adar ayının 13-də təkrarlandı! Bu bayram İkinci Məbədin dağıdılmasına qədər qeyd olunurdu, sonra ləğv edildi.
Təxminən iki yarım minillik tarix boyu ilahi qayda dəfələrlə yəhudiləri tam məhvdən və uzun illər əziyyətdən xilas etmişdir. Belə ki, Purim günlərində Rusiya çarı I Nikolay (bəzi versiyalara görə, özünü öldürmüş) qəflətən vəfat etdi. O, qatı antisemit və yəhudilərin təqibçisi idi, 30 illik hakimiyyəti dövründə qəbul etdiyi 1200 fərmandan 600-ü yəhudilərə qarşı idi.
Purim günlərində II Nikolay taxtdan imtina etdi və bu, Rusiya İmperiyasında “yəhudi məskən zolağı”nda yaşayan yəhudilərin yüz illərlə davam edən qeyri-azadlığına son qoydu. 1943-cü ilin Purim ərəfəsində Stalinqrad döyüşündə alman ordusu məğlub edildi və bu, İkinci Dünya Müharibəsində Almaniyanın tam məğlubiyyətinin başlanğıcı oldu. Nəhayət, Purim günlərində yəhudilərə qarşı qanlı repressiyaya hazırlaşan Stalin vəfat etdi.
Ümid edək ki, bu il Purim günlərində də yəhudi xalqının bütün düşmənləri üzərində qələbənin şahidi olacağıq! Qoy belə olsun! Purim sameax!

Пурим в еврейской традиции – 5785-2025 г.
В 3404 г. по еврейскому календарю (2381 год назад) 13 числа месяца Нисан в Персии по инициативе злостного сановника Амана был издан указ об уничтожении евреев всей империи, насчитывавшей в то время 127 стран. Исполнение указа было определено 11 месяцев спустя после его объявления -13 Адара, потому что на месяц Адар пал жребий, брошенный Аманом. "Жребий" на языке иврит-"пур". Отсюда и само название "Пурим". Чем все это закончилось, известно из истории: евреи были спасены, а злостный Аман - повешен. С тех пор 14 Адара (в 2025 году, с вечера 13 марта) отмечается Пурим. Он не считается праздником, потому что не указан как праздник в Торе. Принято в этот день произносить "Пурим самеах", а не "Хаг самеах!"
Считается, что по после пришествия Мессии Пурим станет главным праздничным днем, ведь Пурим знаменует избавление еврейского народа от уничтожения. В городах, в которых есть городские стены периода вхождения еврейского народа в Землю Израиля, Пурим отмечается на завтра, 15 Адара (в 2025 г. с вечера 14 марта). В Израиле это города Иерусалим, Хеврон, Цфат, Лод. Накануне Пурима проводится Пост Эстер. В 2025 году 15 Адара выпадает на шабат, поститься в этот день нельзя, поэтому пост переносится на четверг, 13 марта 2025 г. (с утра до вечера). Празднование 15 Адара называется Шушан-Пурим (Шушан - так называлась столица Персии, где происходили события Пурим).
Традиция предписывает в Пурим слушать Свиток Эстер дважды (вечером и утром), посылать подарки, в особенности, бедным, и устраивать пир с вином, потому что в свитке Эстер описаны пиры (пиры Ахашвероша, Вашти, два пира Эстер). При этом считается, что употреблять вино возможно до такой степени, чтобы пьющий перестал различать слова "проклятие злодею Аману" и "благословение праведнику Мордехаю". Это объясняется также и тем, что числовые аналоги обоих выражений на иврите выражаются одним и тем же числом 502.
Но один из самых почитаемых раввинов 20 столетия раввин Хафец Хаим (1838- 1933) в трактате "Мишна брура" утверждает, что "человек обязан умножать радость в Пурим, однако все же не стоит напиваться до буйства и глупостей, ведь речь идет о радости в память об удивительном спасении еврейского народа от неминуемой гибели". А в дополнениях к Своду правил поведения "Шулхан Арух" говорится, что "человеку следует выпить сверх обычной для него нормы, чтобы уснуть, и он не сможет отличить злодея Амана от праведника Мордехая". Так что дело не в количестве выпитого вина, а в постижении радости чудесного спасения. 13 Адара 161 г. до н.э. (в период Хануки) войска Иуды Маккавея победили греков во главе с Никанором, грозившим разрушить иерусалимский Храм.
Этот день стал праздником еврейского народа, называемый днем Никанора - чудо Пурима повторилось в тот же 13 день месяца Адар через 194 года! Его было принято отмечать до разрушения Второго Храма, когда празднование было отменено. На протяжении почти двух с половиной тысячелетней истории божественное проведение не раз спасало евреев от полного уничтожения и многолетних страданий. Так в Пурим неожиданно умер русский царь Николай Первый (есть версия о его самоубийстве), яром антисемите, гонителе евреев, издавшим 600 указов против евреев из общего числа 1200 указов, принятых им за 30 лет его правления.
В дни Пурим отрекся от престола Николай Второй, положив этим конец сотням лет несвободы евреев Российской империи, живших в "черты оседлости". В канун Пурима в 1943 году была разгромлена немецкая армия под Сталинградом, и это стало началом полного поражения Германии во 2-ой мировой войне. Наконец, в дни Пурим умер Сталин, готовивший кровавую расправу над евреями. Будем надеяться на то, что и в дни Пурима этого года мы станем свидетелями победы над всеми врагами еврейского народа! Да будет так! Пурим самеах!